O naszej Kolibie

24 września 2010 r. odbyło się oficjalne otwarcie nowo wybudowanej Koliby Studenckiej Politechniki Warszawskiej „Koliba”. Obiekt znajduje się na przełęczy Przysłup Caryński położonej pomiędzy szczytem Połoniny Caryńskiej i Magury Stuposiańskiej. 

Otwarcie nowego obiektu turystycznego w Bieszczadach to szczególne wydarzenie, które nie zdarza się co dzień. Do tej pory „najmłodszym” oddanym do użytku z bieszczadzkich schronisk było schronisko „Pod Honem” w Cisnej (które oddano do użytku 24 lata temu – w 1986 roku) oraz oddane w 2008r. nowe schronisko „Chata Socjologa” na Otrycie wybudowane na miejscu budynku zniszczonego w pożarze w styczniu 2003 roku. „Koliba” to nowoczesny budynek nawiązujący swoją bryłą do przedwojennych, karpackich schronisk oraz regionalnej architektury. Konstrukcja stanęła na miejscu dawnego, drewnianego budynku „Koliby”, który darzony był i będzie przez wielu bieszczadzkich turystów wielkim sentymentem. Przez wiele lat „Kolibę” prowadzili Tomasz Nawrot, Krystyna Rados, Maria Łapa, a następnie Karolina i Tomasz Jędrusiakowie. Ci ostatni zarządzają również i nową „Kolibą”.

Koliba mieści jednocześnie kilkudziesięciu turystów. Dolna kondygnacja to obszerne pomieszczenie pełniące rolę świetlicy – miejsca spotkań turystów. Górne kondygnacje zajmują wygodne, kilku- i wieloosobowe pokoje. Z większości z nich rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na najwyższą cześć Bieszczadów – pasmo Bukowego Berda, Krzemienia oraz Tarnicy z Szerokim Wierchem. Pomiędzy nimi doskonale widoczna jest znana Przełęcz Goprowców. 

Podczas ceremonii otwarcia „Koliby”, uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kurnik wraz z Rektorem Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Stanisławem Adamczakiem, Wójtem Gminy Lutowiska oraz delegatami Powiatowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i przedstawicielami Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej. Całą uroczystość uświetnił występ zespołu ludowego „Połoniny” z Lutowisk.

Historia Przysłupia Caryńskiego

Data publikacji: 21.07.2020

Leśna tablica z mapką i historyczną notką o wsi Caryńskie.

Caryńskie jest to nieistniejąca wieś pomiędzy masywami Połoniny Caryńskiej i Magury Stuposiańskiej, leżąca wzdłuż potoku Caryńskiego. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1620 roku, lecz możliwe jest, że obszar ten zagospodarowany był przez Bojków już wcześniej. Z racji śródgórskiego położenia osady, z dala od uczęszczanych szlaków,  mieszkańcy żyli tu w pewnym odosobnieniu zachowując  tryb życia i zwyczaje jakie panowały tam od lat.

Lokalizacja

Data publikacji: 21.07.2020

Położenie Koliby na mapie Polski

Koliba, dzięki swojemu położeniu na największym węźle szlaków turystycznych w Bieszczadach, jest bardzo atrakcyjnym miejscem wypadowym na krótkie wycieczki jak i bardziej ambitne trasy. Przybliżamy tu kilka najciekawszych propozycji.